NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Авансцена Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
6267
Авансцена

Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер. По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова

| 30 Август 2024, 19:53 ч.
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Ние чувстваме много голямо доверие от обществото, от правителството, както и от нашата публика. Иначе не бихме могли да съществуваме и би стоял въпросът – кои са нашите зрители и защо въобще излизаме на сцената. Това казва Дмитри Петренко, художествен ръководител на рускоезичния театър „Вене“ в Талин, Естония.

„Ние използваме руски език, без да сме част от Русия. Ние сме автентичен естонски театър с естонски актьори, които играят на руски“, разказва той. „Имаме много рускоговорящи хора, а сега – и много бежанци от Украйна, които също са наши зрители. Защото руският език е този, който ни свързва, той е много по-разпространен от естонския“, допълва актрисата Татяна Косминина.

На фестивала „Световен театър в София“ естонската трупа представи „Страх и отчаяние в третата империя“, едн

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Семейни музикални групи ще са основен акцент на тазгодишния „Грийн рок фест“ в Русе. Това съобщи Мария Атанасова, управител на едноименното сдружение, което организира традиционния фестивал в крайдунавския град. Тя уточни, че 16-ото издание на форума ще бъде на 7 и 8 септември.

„Семейството играе важна роля във възпитаването на музикалния вкус у младите хора. За да подкрепим фамилиите, които поддържат огъня на рока жив, искаме да дадем шанс на групи, чиито членове са част от едно семейство“, каза още Атанасова.

Тя добави, че групите, които имат поне двама членове от семейство, могат да изпратят свой демо видео запис до 30 юни. Вече има заявки за участие от София, Пловдив, Бургас, Русе и Велико Търново. Сред тях са състави, включващи мъж, жена и кум, други са с баща и син, с братовчеди и с братя.

Мария Атанасова съобщи, че вече са приключили преговорите с основ

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен свят и надеждата е нашата опора, нашата основа и нашият поглед към бъдещето“. 

Художничката разказа, че творбите в експозицията кореспондират помежду си, но не са подчинени на една и съща тематика. 

Ямболската Арт галерия „Стойчев“ отбелязва 15-ия си рожден ден с обща изложба на над 40 художници от цялата страна. Експозицията беше открита тази вечер и е част от събитията в празничната програма за Деня на Ямбол – Свети Дух, който тази година е на 24 юни.

Изложбата е синтез в жанрово и стилово многообразие на над 100 творби на изявени съвременни български автори. Подредени са живописни и акварелни платна, графики, рисунки, икони, пластики от дърво, бронз, керамика, порцелан, каза галеристът Красимир Стойчев. 

За тези 15 години галерия „Стойчев“ успя да заеме своето достойно място на културния небосклон в Ямбол. Успя да се превърне в събирателно място за творческата общност. В галерията тупти пулсът на съвременното изкуство и служи като един репер, каза художникът Сашо Казанджиев, който по традиция е куратор на изложбите в галерията.

Тук са показвани п

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.

Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци

Калина Лютова посочи картината си „Следнощни стражи“, за която каза, че е с морски сюжет. Отбеляза обаче, че фокусът в този сюжет всъщност не е морето.

„Вдъхнових се от картината на Рембранд „Нощна стража“ и свързах тези нощни стражи с чадърите, които могат да бъдат преобраз на нощните стражи, а детето да бъде преобраз на очакване за нещо ново, за един нов ден, който настъпва“, каза тя.

ИЗКУСТВОТО КАТО ИЗРАЗ НА ДУХОВНОСТ

Представила съм картини, които са вдъхновени от библейски стихове, каза Лютова.

По думите й късният дъжд се появява в много от нейните сюжети, но по-специално се изразява именно в тези картини. Темата за християнската духовност предполага свързаност с темата за надеждата, допълни тя.

Художничката разказа, че сюжетът в диптиха „Витания“ е свързан с Мария Магдалена, която поднася алабастрен съд и това е един много епохален момент. Авторката посочи, че това пак е свързано с надеждата, но този път тя има по-широк аспект.

„Отправям това послание към тези, които възприемат тези картини - да свързват надеждата с един по-добър свят, в който да се установят тези християнски ценности, които са били вдъхновение за много художествени произведения и те не са загубили своята актуалност и днес“, отбеляза тя.

Лютова посочи още картината „Лъвската порта“, която е вдъхновена от историята на Иисус Христос по пътя му към Голгота като пример за личното творческо усещане за духовността. Картината

„Светлина в пътя“ е свързана с мое лично преживяване, защото аз видях тази светлина като символ на надежда, която е в края на пътя, каза тя. Това може да се приеме като стремеж, като призвание на всеки един, който иска да осмисли живота си, да намери този път към надеждата, добави Калина Лютова.

По думите изложбата е израз на последните три години от живота . „Намерих нещо, което привлече вниманието ми, за да изразя по този начин моята основна идея, виждането си и правото си да изразя моята лична позиция, моето лично отношение към тази тема“, посочи тя.

Лютова разказа, че картините, които изразяват християнската духовност, са участвали в предишна нейна експозиция, озаглавена „Пресъздадени послания“.

„В тази изложба аз конкретно обхванах картини, които да бъдат върху темата за християнството. Тази тема е много дефицитна в изкуството въобще и в нашето съвремие“, каза още тя.

Според нея темата за духовния живот на човека е важна, за да може да има „контрапункт на бездуховността, която преобладава“.

„Един творец трябва да заеме своята позиция в това отношение и аз наблегнах върху това, защото исках да насоча вниманието върху истината, която е разкрита в тези послания и хората да могат да се запознаят с тях“, каза още Калина Лютова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Карпентър запазва първенст ...
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщ ...
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отл ...
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София н ...
Изложба показва портрети на жени, променили историята
Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“. Експозиц ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Авансцена
6267
Авансцена

Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата.По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“.

| 30 Август 2024, 19:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Ние чувстваме много голямо доверие от обществото, от правителството, както и от нашата публика. Иначе не бихме могли да съществуваме и би стоял въпросът – кои са нашите зрители и защо въобще излизаме на сцената. Това казва Дмитри Петренко, художествен ръководител на рускоезичния театър „Вене“ в Талин, Естония.

„Ние използваме руски език, без да сме част от Русия. Ние сме автентичен естонски театър с естонски актьори, които играят на руски“, разказва той. „Имаме много рускоговорящи хора, а сега – и много бежанци от Украйна, които също са наши зрители. Защото руският език е този, който ни свързва, той е много по-разпространен от естонския“, допълва актрисата Татяна Косминина.

На фестивала „Световен театър в София“ естонската трупа представи „Страх и отчаяние в третата империя“, едн

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Семейни музикални групи ще са основен акцент на тазгодишния „Грийн рок фест“ в Русе. Това съобщи Мария Атанасова, управител на едноименното сдружение, което организира традиционния фестивал в крайдунавския град. Тя уточни, че 16-ото издание на форума ще бъде на 7 и 8 септември.

„Семейството играе важна роля във възпитаването на музикалния вкус у младите хора. За да подкрепим фамилиите, които поддържат огъня на рока жив, искаме да дадем шанс на групи, чиито членове са част от едно семейство“, каза още Атанасова.

Тя добави, че групите, които имат поне двама членове от семейство, могат да изпратят свой демо видео запис до 30 юни. Вече има заявки за участие от София, Пловдив, Бургас, Русе и Велико Търново. Сред тях са състави, включващи мъж, жена и кум, други са с баща и син, с братовчеди и с братя.

Мария Атанасова съобщи, че вече са приключили преговорите с основ

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

Ямболската Арт галерия „Стойчев“ отбелязва 15-ия си рожден ден с обща изложба на над 40 художници от цялата страна. Експозицията беше открита тази вечер и е част от събитията в празничната програма за Деня на Ямбол – Свети Дух, който тази година е на 24 юни.

Изложбата е синтез в жанрово и стилово многообразие на над 100 творби на изявени съвременни български автори. Подредени са живописни и акварелни платна, графики, рисунки, икони, пластики от дърво, бронз, керамика, порцелан, каза галеристът Красимир Стойчев. 

За тези 15 години галерия „Стойчев“ успя да заеме своето достойно място на културния небосклон в Ямбол. Успя да се превърне в събирателно място за творческата общност. В галерията тупти пулсът на съвременното изкуство и служи като един репер, каза художникът Сашо Казанджиев, който по традиция е куратор на изложбите в галерията.

Тук са показвани п

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.

Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен свят и надеждата е нашата опора, нашата основа и нашият поглед към бъдещето“. 

Художничката разказа, че творбите в експозицията кореспондират помежду си, но не са подчинени на една и съща тематика. 

Калина Лютова посочи картината си „Следнощни стражи“, за която каза, че е с морски сюжет. Отбеляза обаче, че фокусът в този сюжет всъщност не е морето.

„Вдъхнових се от картината на Рембранд „Нощна стража“ и свързах тези нощни стражи с чадърите, които могат да бъдат преобраз на нощните стражи, а детето да бъде преобраз на очакване за нещо ново, за един нов ден, който настъпва“, каза тя.

ИЗКУСТВОТО КАТО ИЗРАЗ НА ДУХОВНОСТ

Представила съм картини, които са вдъхновени от библейски стихове, каза Лютова.

По думите й късният дъжд се появява в много от нейните сюжети, но по-специално се изразява именно в тези картини. Темата за християнската духовност предполага свързаност с темата за надеждата, допълни тя.

Художничката разказа, че сюжетът в диптиха „Витания“ е свързан с Мария Магдалена, която поднася алабастрен съд и това е един много епохален момент. Авторката посочи, че това пак е свързано с надеждата, но този път тя има по-широк аспект.

„Отправям това послание към тези, които възприемат тези картини - да свързват надеждата с един по-добър свят, в който да се установят тези християнски ценности, които са били вдъхновение за много художествени произведения и те не са загубили своята актуалност и днес“, отбеляза тя.

Лютова посочи още картината „Лъвската порта“, която е вдъхновена от историята на Иисус Христос по пътя му към Голгота като пример за личното творческо усещане за духовността. Картината

„Светлина в пътя“ е свързана с мое лично преживяване, защото аз видях тази светлина като символ на надежда, която е в края на пътя, каза тя. Това може да се приеме като стремеж, като призвание на всеки един, който иска да осмисли живота си, да намери този път към надеждата, добави Калина Лютова.

По думите изложбата е израз на последните три години от живота . „Намерих нещо, което привлече вниманието ми, за да изразя по този начин моята основна идея, виждането си и правото си да изразя моята лична позиция, моето лично отношение към тази тема“, посочи тя.

Лютова разказа, че картините, които изразяват християнската духовност, са участвали в предишна нейна експозиция, озаглавена „Пресъздадени послания“.

„В тази изложба аз конкретно обхванах картини, които да бъдат върху темата за християнството. Тази тема е много дефицитна в изкуството въобще и в нашето съвремие“, каза още тя.

Според нея темата за духовния живот на човека е важна, за да може да има „контрапункт на бездуховността, която преобладава“.

„Един творец трябва да заеме своята позиция в това отношение и аз наблегнах върху това, защото исках да насоча вниманието върху истината, която е разкрита в тези послания и хората да могат да се запознаят с тях“, каза още Калина Лютова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Изложба показва портрети на жени, променили историята
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.